Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home2/radinito/public_html/index.php:1) in /home2/radinito/public_html/wp-content/plugins/awesome-support/vendor/ericmann/wp-session-manager/includes/class-wp-session.php on line 128
هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار (Business Intelligence-BI)

021 42070000

خانه » هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار (BI)

هوش تجاری یا هوشمندی کسب و کار (BI)

هوش تجاری یا هوشمندی کسب‌ و کار (Business Intelligence)  که به اصطلاح BI خوانده می‌شود، به فرآیند تبدیل داده‌های خام به اطلاعات تجاری و مدیریتی گفته می‌شود که به مدیران سازمان کمک می‌کند تا تصمیمات خود را سریع‌تر و بهتر اتخاذ کنند و بر اساس اطلاعات صحیح، عملکرد درست و سنجیده‌ای از خود نشان دهند.

به کمک سامانه هوش تجاری می‌توان کاوش و تحلیل اطلاعات را ساده نمود.

سامانه هوش تجاری

چرا هوش تجاری؟

امروزه با اطمینان کامل می‌توان ادعا کرد که استفاده از سامانه هوش تجاری (BI) می‌تواند قدرت رقابت‌پذیری یک سازمان را افزایش دهد و از دیگر سازمان‌ها متمایز نماید.

این راه‌حل این امکان را به سازمان‌ها می‌دهد تا با به‌کارگیری اطلاعات موجود از مزایای رقابتی و پیشرو بودن بهره‌برداری نمایند. این راه امکان درک بهتر تقاضاها و نیازمندی‌های مشتریان و مدیریت ارتباط با آنان را میسر می‌سازد. این راه‌حل این امکان را به سازمان‌ها می‌دهد تا بتواند تغییرات مثبت یا منفی را حس کنند.

در حال حاضر سازمان‌های پیشتاز در جهان صحبت از ERP ، CRM و … نمی‌کنند بلکه رویکرد آن‌ها به سمت BI رفته است. سازمان‌ها به دنبال بهینه‌سازی فرآیندها از طریق ارزیابی و بهبود عملکرد خود و زیرمجموعه‌های وابسته به خود می‌باشند.

افزایش کارایی عملکرد آنچه سرمایه‌گذاری شده، اهمیت بیشتری پیداکرده است. در عصر اطلاعات، سازمانی که اطلاعات صحیح در اختیار دارد، دارای قدرت می‌باشد.

هر سازمان و شرکتی که از این قدرت  بهره‌مند باشد، در صنعت و حرفه خود در مقایسه با رقبا از جایگاه متمایزی برخوردار می‌گردد. سازمان‌ها و شرکت‌ها، با سرعت حرکت و تغییر می‌کنند. اخذ اطلاعات صحیح در زمان صحیح اساس و پایه این سازمان‌ها است.

در سازمانی که BI در آن بکار گرفته می‌شود، مدیران می‌توانند اطلاعات هزینه‌ها را از داخل سازمان استخراج نمایند و بدانند که هزینه‌ها چه هستند و تصمیم‌هایی برای کاهش و حذف آن‌ها بگیرند. تغییرات آینده را پیش‌بینی کنند و برای مسائل خود راه‌حلی مناسب داشته باشند.

سرانجام، سایر اطلاعات مدیریتی برای تصمیم‌گیری در سازمان‌ها نیز وجود دارد که نیاز به تحلیلی برای تصمیم‌گیری دارد، مثل اطلاعاتی در حوزه مأموریت اصلی سازمان، اطلاعات منابع انسانی، اطلاعات تولید و ساخت، اطلاعات خدمات ارائه‌شده، فروش و …

تکنولوژی BI راه‌حلی برای به‌کارگیری این اطلاعات و ایجاد هوشمندی در مدیران می‌باشد که آگاهانه تصمیم‌گیری نمایند و تصمیم آنان مبنی بر واقعیات و درک آگاهانه آنان از تغییرات فعلی و آتی و استفاده از سوابق در سازمان باشد.

سازمان‌ها در جستجوی روش‌هایی ساده، برای دستیابی به اطلاعات کلیدی از میان حجم انبوهی از اطلاعات بوده تا با تحلیل آن‌ها، عملکرد سازمان را اندازه‌گیری و با اتخاذ تصمیمات مناسب و به‌موقع افزایش بهره‌وری و کاهش هزینه‌های سازمان را برنامه‌ریزی نمایند.

سامانه هوش تجاری و داشبورد مدیریتی سان، سامانه‌ی مدیریتی جامع است که به‌منظور تسهیل در گزارش‌ KPI سازمان‌ها مبتنی بر هوش تجاری ساخته‌شده است. عملیات درون این سامانه شامل تحلیل داده‌ها، استخراج KPI سازمان، یکپارچه‌سازی اطلاعات و نمودارهای مدیریتی است.

 

فرایند اجرای سامانه هوش تجاری (BI) سان

فرآیند BI در سازمان‌ها یک فرآیند پویا و تعاملی است. این فرآیند با یک سؤال شروع می‌گردد و پاسخ‌های سؤالات در یک حلقه تکرار فراهم می‌شود. این پاسخ‌ها داشبورد -4 [1]امکان تصمیم‌گیری برای مدیران را فراهم می‌کند. برنامه‌ریزی و هدایت مرحله برنامه‌ریزی و هدایت در ابتدا و انتهای فرآیند BI عمل می‌کند.

در شروع متعاقب درخواست‌های مدیران تصمیم‌گیر و سؤالات از سیستم با فرمول کردن سؤالات، برنامه‌ریزی برای پاسخ به سؤالات شروع خواهد شد.

تحلیل و استخراج شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI): در این مرحله، با مطالعه کسب و کار و برنامه‌های پیش روی سازمان، شاخص‌های کلیدی عملکرد با بهره‌گیری از تجارب شرکت سان در صنایع مختلف، مصاحبه با مدیران ارشد سازمان و همچنین استفاده از نمونه‌های جهانی استخراج شده و مبنای اخذ اطلاعات از پایگاه‌های اطلاعاتی درون و برون سازمانی می‌شود.

مرحله اخذ اطلاعات از پایگاه اطلاعاتی: در این مرحله اطلاعات از کلیه پایگاه‌های اطلاعاتی (منابع اطلاعاتی) جمع‌آوری خواهند شد. داده‌های جمع‌آوری شده از داده‌های خام هستند و آگاهی یا دانشی را به استفاده‌کننده اضافه نخواهند کرد. این داده‌ها می‌بایست پردازش و پالایش شوند در غیر این صورت هیچ نقطه روشنی در آن‌ها دیده نمی‌شود.

پردازش اطلاعات: در این مرحله داده‌های جمع‌آوری شده مجتمع خواهند شد، روابط بین آن‌ها شناسایی و آنالیز شده و در نهایت قابل استفاده خواهند گردید.

نمایش اطلاعات (داشبورد مدیریتی): این موضوع را باید بدانیم که ابزارهای گزارش‌گیری از کارایی لازم برای مدیران برخوردار نیستند. این ابزارها معمولاً در محدوده سیستم‌های عملیاتی بکار گرفته می‌شوند و مدیران استفاده مؤثری از آن نخواهند کرد. استقرار هوش تجاری (BI) در سازمان‌ها و استفاده از یک ابزار قوی راه‌حل ضروری برای آن‌ها است.

داشبورد مدیریتی ابزاری است که به کمک شاخص‌ها، گزارش‌ها و نمودارها که مدیران با استناد به آن بتوانند در هرلحظه عملکرد سازمان را مشاهده و وضعیت تحقق اهداف استراتژیک را بررسی نمایند. داشبوردها، مجموعه‌ای از شاخص‌های عملکردی (PI)، شاخص‌های کلیدی عملکردی (KPI) و سایر اطلاعات مرتبط با سازمان و پیرامون آن هستند.

شاخص‌های کلیدی عملکرد، اساساً نشان‌دهنده میزان موفقیت سازمان در دستیابی به اهداف استراتژیک هستند و ازاین‌رو در معرض توجه و بررسی قرار دارند.

باید این نکته را در نظر داشت که هدف یک داشبورد، بررسی و استفاده از کلیه اطلاعات موجود نیست. بلکه همان‌گونه که گفته شد، حصول بینشی جامع از سازمان و اتفاقات درون و بیرون آن می‌باشد، به‌نحوی‌که تصمیم‌گیری‌های بهینه مدیریتی و پیش‌بینی روال‌های آتی ممکن گردد.

متدولوژی توسعه و اجرای پروژه هوش تجاری

متدولوژی انجام پروژه متدولوژی چابک (Agile) می‌باشد. هوش تجاری چابک، به استفاده از متدولوژی توسعه نرم‌افزاری چابک، برای پروژه‌های هوش تجاری اشاره دارد.

هدف از این متدولوژی، کاهش زمان اجرای پروژه‌ها به‌منظور ارائه هر چه سریع‌تر مزایای اجرای هوش تجاری در سازمان و انطباق آن با نیازهای در حال تغییر کسب‌ و کار می‌باشد. متدولوژی هوش تجاری چابک، مدیران را قادر می‌سازد تا تصمیمات مربوط به کسب‌ و کار را بهتر و بسیار سریع‌تر از قبل اتخاذ نمایند.

متدولوژی چابک بر تکرار استوار است؛ با استفاده از این روش، کاربر نهایی ویژگی‌های جدید نرم‌افزار را زودتر از فرآیند آبشاری (Waterfall) سابق که تنها محصول نهایی را ارائه می‌کند، در اختیار خواهد داشت.

در روش چابک، نیازمندی‌ها و فازهای طراحی با قسمت اجرا و توسعه همپوشانی دارند که این مسئله باعث کاهش چرخه‌های اجرا و تحویل سریع‌تر خروجی خواهد شد.

این روش مدیریت پروژه‌های هوش تجاری، موجب ترویج برنامه‌ریزی تطبیقی، توسعه و تحویل تکاملی، نگرش تکرارشونده در بازه‌های زمانی محدودشده و به ارائه پاسخ‌های سریع و منعطف نسبت به تغییرات منجر خواهد شد.

متدولوژی هوش تجاری چابک، کاربران کسب‌ و کار و متخصصین واحد IT را تشویق می‌کند تا به‌طور متفاوتی به داده‌هایشان نگاه کنند که دلیل این مسئله هزینه‌ی اندک صرف شده برای تغییرات در طول پروژه می‌باشد.

در این روش، تمرکز بر روی حل یک‌باره تمام مشکلات اجرای هوش تجاری نخواهد بود؛ بلکه به‌جای آن، بر ارائه قسمت‌های عملکردی آن در تکه‌های قابل مدیریت به‌وسیله چرخه‌های توسعه‌ای کوتاه‌تر و مستندسازی هر چرخه پس از اجرا خواهد بود.

معماری مفهومی سامانه هوش تجاری (BI) سان

معماری سان

مزایا و منافع سامانه هوش تجاری

افزایش دقت و صحت
به وسیله سامانه هوش تجاری، بخش عمده‌ای از اطلاعات مستقیماً و بدون دخالت کاربر از سیستم‌های اطلاعاتی موجود دریافت خواهد شد و لذا دقت اطلاعات ارائه شده بسیار بالاتر از قبل خواهد بود (حذف عامل انسانی). همچنین در مورد اطلاعات چند منبعی (اطلاعاتی که دارای بیش از یک منبع داده‌ای است) می‌توان مکانیزم‌های کشف مغایرت در سیستم طراحی کرد تا با کشف علل مغایرت‌، صحت اطلاعات دریافتی بالاتر رود.

افزایش سرعت
طبیعتاً با الکترونیکی شدن انتقال و دریافت و همچنین کنترل انتقال، سرعت دریافت گزارش‌ها و اطلاعات بسیار بالاتر خواهد رفت و مدیران بلافاصله با مراجعه داشبوردها، می‌تواند اطلاعات و گزارش‌های مورد نظر خود را به صورت نموداری دریافت نمایند.

یکپارچگی و افزایش امکان دسترسی در عین امنیت
به وسیله سامانه هوش تجاری می‌توان اطلاعات مختلف با ابعاد مختلف از تمام بخش‌ها یا شعب یک سازمان را در کنار هم در اختیار داشت و از این اطلاعات یکپارچه، انواع گزارش‌ها و تحلیل‌ها استخراج گردد.دسترسی به این سامانه بسیار آسان خواهد بود و در صورت تنظیم، می‌توان از هر نقطه اتصالی (حتی در خانه با اتصال به اینترنت و به وسبله موبایل و تبلت) به گزارش‌ها و اطلاعات، دسترسی پیدا نمود و این دسترسی با توجه به معماری کلان سامانه، امنیت را کاهش نخواهد داد.

برای بالابردن امنیت در این سامانه‌ها نیز راهکار‌های مختلفی از جمله رمز‌گذاری داده‌ها (در بخش یکپارچه‌سازی) و همچنین راه‌اندازی مکانیزم‌های کلید عمومی برای اعتبارسنجی کاربران نرم‌افزار در نظر گرفت.

هدفمندسازی اطلاعات
داشتن اطلاعات بسیار زیاد معادل نداشتن اطلاعات است، زیرا فرد را در انبوهی از اطلاعات غرق می‌نماید. با توجه به متدولوژی اجرای راهکار، فاز اول پروژه مربوط به بخش شناخت شاخص‌هاست. در این بخش به بررسی اطلاعات موجود و اطلاعات مورد نیاز پرداخته خواهد شد و شاخص‌های کلیدی عملکرد برای سازمان مشخص می‌شود تا از بین انبوه اطلاعات‌، مدیران صرفاً مفیدترین اطلاعات را برای تصمیم‌گیری مشاهده نمایند.

ساختار دادن به داده‌های خام
مزیت سامانه‌ هوش تجاری نسبت به سایر سیستم‌های گزارش‌دهی باز سنتی این است که این سامانه به جای کار با داده‌های تخت (فیلدها و رکوردها)، با داده‌های چند بعدی و تجاری (اندازه، بعد و مکعب) نیز کار می‌کند که برای تحلیل‌گران کسب و کار، بسیار قابل فهم‌تر و کار با آن نیز بسیار ساده‌تر می‌باشد.

قابلیت انعطاف
به وسیله سامانه هوش تجاری می‌توان سایر گزارش‌های مورد نیاز را تولید نمود و هر کاربری قادر خواهد بود داشبوردهای مورد نظر خود را تولید نموده و مشاهده نماید. این اطلاعات در قالب‌های استاندارد (Excel ،Word، XML،HTML و PDF) و به صورت دستی و یا زمان‌بندی شده از سیستم استخراج می‌شوند. همچنین درصورت تغییر نیازهای اطلاعاتی، به علت وجود کلیه داده‌ها در انبارداده (غیر تمیز)، نیازی به مراجعه به بانک‌های اطلاعاتی عملیاتی برای استخراج داده‌ها نیست.

شناسایی نیاز‌های نرم‌افزاری
پس از پیاده‌سازی این سیستم، امکان شناسایی ضعف‌های اطلاعاتی در خصوص تولید و مدیریت اطلاعات و یا راه‌اندازی سیستم‌های جدید عملیاتی در تمام نقاط سازمان وجود خواهد داشت که بدین ترتیب کیفیت هزینه نمودن بودجه‌های IT در سازمان بالا خواهد رفت.

پایداری
در سیستم‌های مبتنی بر انبارداده بر خلاف سایر سیستم‌های گزارش‌ساز، در صورتی که منبع داده به عللی قطع شود‌، گزارش‌های سیستم کماکان قابل دستیابی می‌باشند. چرا که پایداری آنها مستقل از پایداری منابع داده است و در در مواقع خرابی منبع‌، تنها داده‌های جدید (در صورت وجود) در منبع داده به‌روزرسانی نمی‌شوند.

بطور خلاصه مزایای استفاده از سامانه هوش تجاری سان

  • کاهش هزینه و ایجاد ارزش
  • افزایش سرعت دریافت گزارش‌ها
  • افزایش دقت و صحت اطلاعات ارائه‌شده
  • پایداری گزارش‌های سیستم در صورت قطع منبع داده
  • قابلیت انعطاف در تولید انواع گزارش‌های موردنیاز کاربران
  • عدم نیاز به تغییر در هیچ یک از نرم‌افزارهای عملیاتی همچون نرم‌افزارهای مالی، منابع انسانی و عدم نیاز به استفاده از یک تکنولوژی یا برند خاص در نرم‌افزارها
  • شناسایی نیاز‌های نرم‌افزاری و راه‌اندازی سیستم‌های جدید عملیات
  • یکپارچگی و افزایش امکان دسترسی به گزارش‌ها و انواع تحلیل‌ها در عین امنیت
  • هدفمندسازی اطلاعات با در نظر گرفتن حوزه‌های پراهمیت با توجه به استراتژی‌ها و اهداف سازمان و صنعت مربوطه
  • کاهش هزینه از طریق حذف عوامل انسانی در تولید اطلاعات در سازمان و ایجاد ارزش با به دست آوردن اطلاعات به‌موقع و مناسب