بهینه‌ سازی شبکه موبایل

شبکه‌های تلفن همراه در حال حاضر سریع تر از قبل رشد می‌کنند. چندین عامل برای گسترش این شبکه وجود دارد از جمله می‌توان، به تعداد مشترکین تلفن همراه در سراسر جهان اشاره نمود که همچنان در حال افزایش است و در بسیاری از کشورها نفوذ بیش از ۱۰۰٪ دارد. درصد مشترکین تلفن همراه که استفاده‌کننده از داده‌های پهنای باند بیشترهستند، نیز در حال افزایش است، یکی از دلایل آن، محبوبیت گوشی‌های هوشمند و حجم ترافیک داده‌ در هر مشترک است و هر روز نیز به واسطه فناوری‌های ۴G و ۵G روز به روز بیشتر می‌شود. در همین حال، اپراتورهای تلفن همراه، زیرساخت‌های شبکه خود را به منظور پشتیبانی از قابلیت‌های این فناوری‌ها ارتقا می‌دهند و جایگزین زیرساخت‌های موجود با سیستم عامل‌های جدید که از تکنولوژی‌های چندگانه پشتیبانی می‌کنند. با این روش انعطاف‌پذیری را برای تکامل شبکه‌های آینده فراهم می‌کنند. اپراتورهایی که با چالش مواجه اند، در سطح کشور ما گسترده هستند. فناوری جدید، پوشش، ظرفیت و به حداکثر رساندن ارزش منابع شبکه موجود، چالش برانگیز است. برنامه‌ریزی شبکه، از مهمترین خدمات برای طراحی هر شبکه ارتباطی است.

 

در مواجهه با افزایش هزینه‌های عملیاتی، کاهش ARPU و نیاز به سرمایه‌گذاری در شبکه‌های نسل بعدی، اپراتورهای موبایل به دنبال راهکارهای بهینه‌ سازی شبکه موبایل برای ایجاد شبکه‌های کارآمدتر هستند.

 

بهینه سازی شبکه موبایل، به منظور بهبود عملکرد برای یک شبکه معین است و در مدیریت سیستم‌های ارتباطی بسیار مؤثر است. بهینه‌سازی شبکه، به دلایل زیر دارای نقش مهمی می باشد از جمله:

 

  • فناوری اطلاعاتی و ارتباطی در حال رشد
  • افزایش نرخ استفاده کاربران تجاری
  • تولید حجم زیاد داده
  • مصرف پهنای باند شبکه های بزرگتر

از مهمترین عوامل به منظور بهینه سازی مناسب، شبکه موبایل می‌باشد. رشد مداوم داده می‌تواند بر روی ساختار شبکه معین تأثیرات زیادی داشته باشد.

 

بهینه سازی فرایندی است که به وسیله سخت افزارها و نرم افزارهای تخصصی صورت می‌گیرد تا شبکه موبایل با امکانات موجود، بیشترین پوشش رادیویی را با بهترین کیفیت ممکن، در ارتباطات ایجاد نماید. با بررسی دقیق در متغیرهای کیفی شبکه، می‌توان روند تغییرات کیفی و کمی را کنترل نمود. ما با استفاده از شاخص‌های ارزیابی شبکه موبایل به دنبال تحلیل سریع داده‌ها به منظور بهینه سازی شبکه موبایل و کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری هستیم.

ارتباطات بی سیم و به ویژه سیستم‌های تلفن همراه، با رشدی سریع به بخش مهمی از زندگی روزمره تبدیل شده است؛ لذا سهم اصلی بهینه‌ سازی در این زمینه، بهبود نحوه استفاده از منابع کم همانند: باند انتقال و آنتن‌ها و همچنین افزایش کیفیت خدمات، همچون پهنای باند و تأخیر انتقال است.

 

برنامه ریزی شبکه، نیازمند استراتژی‌های عالی و برنامه‌ریزی رو به جلوست. در شبکه ارتباطی نیز مهم این است که برای فناوری نوآورانه آینده برنامه‌ریزی صورت گیرد. شرکت سان برای حل این مسأله، خدماتی را برای GSM، WCDMA، LTE و LTE-A ارائه می‌دهد.

همکاری‌های سان تنها محدود به طراحی شبکه نیست؛ بلکه در سرعت و کاهش هزینه نیز به طور مؤثر، به کمک اپراتورها خواهد آمد.

 

شرکت سان به منظور رفع نیازمندی‌های اپراتورها در این حوزه، خدمات زیر را ارائه می‌دهد:

  • برنامه‌ ریزی شبکه
  • برنامه‌ ریزی و طراحی فرکانس‌های رادیویی
  • بهینه‌ سازی فرکانس‌های رادیویی
  • مدیریت پروژه و نیروی انسانی
  • تهیه پیشنهادهای فنی و تجاری