صنعت بیمه

کاربردهای BI در صنعت بیمه

 

مدیریت فروش و توزیع

 • گزارش فروش: هوش تجاری کمک می‌کند تا فروش نمایندگی‌های مختلف در سطح شهرها و استان‌های کشور مورد بررسی به روز قرار گیرد و در صورت انحراف عملکرد هر یک از نمایندگی‌ها از میزان مورد انتظار، برخورد لازم صورت گیرد.
 • مدیریت نمایندگی‌ها: هوش تجاری بر اساس اطلاعات مربوط به عمکرد نمایندگی‌ها، به تصمیم‌گیری در مورد مکان‌هایی که بهتر است شعب نمایندگی‌ها در آن دایر شود، نمایندگی‌هایی که باید به آنها پاداش تعلق گیرد و همچنین نمایندگی‌هایی که باید تعطیل شود کمک می‌کند.

مدیریت ادعا

گرچه حل و فصل هرچه سریع تر ادعاهای قانونی مهم است، به همان اندازه نیز داشتن انتخاب درست و مکانیزم فیلترکردن برای اجتناب از ادعاهای جعلی اهمیت دارد. یکی از مهم‌ترین منابع عدم رضایت مشتریان، حل و فصل دیرهنگام ادعاها و پرداخت پایین‌تر از مقدار مورد انتظار می‌باشد. تحلیل ادعاها یکی از رایج‌ترین کاربردهای هوش تجاری در صنعت بیمه می‌باشد که شامل تحلیل داده‌های مربوط به ادعاها که با سایر منابع داده مانند پذیره‌نویسی و بیمه‌نامه‌ها ترکیب شده‌اند؛ می‌باشد. این کار عمدتاً در جهت کنترل کارایی پردازش ادعاها که تأثیر مستقیم بر رضایت‌مندی مشتری دارد، صورت می‌گیرد.

 • مدیریت پرداخت ادعاها: یک سیستم مناسب پیگیری و گزارش‌ساز از ادعاهای ثبت شده و پیشرفتشان در زمینه حل و فصل شدن به شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه کمک می‌کند تا از تأخیرهای غیرضروری اجتناب کند تا رضایت مشتریانش افزایش یابد.
 • تحلیل ادعاها: یک ابزار مناسب هوش تجاری به فهم درست از روند ادعاها از منظر محصول، کانال و مناطق جغرافیایی کمک می‌کند و درکی از سودآوری محصول و قیمت‌گذاری فراهم می‌کند. تحلیل روندهای ادعاها و الگوهای ضرر در سطح کانال‌های توزیع، محصولات و مناطق جغرافیایی به شناسایی تقلب و همچنین مقدار پول رزرو مورد نیاز برای بازپرداخت خسارت های مشتریان کمک می‌کند. در مورد بیمه درمان، هرگونه سوء استفاده از سوی پزشکان به راحتی توسط تحلیل الگوهای پرداخت قابل شناسایی است.

مدیریت بازاریابی

استراتژی‌های جذب، تعامل و حفظ مشتریان در کسب و کار بیمه بسیار حیاتی است. رفتار مشتری به سرعت در حال تغییر است.

 • دسته بندی مشتری: یکی از کارکردهای هوش تجاری در این زمینه دسته‌بندی مشتریان است. دسته‌بندی برای متمایز کردن مشتریان جذب شده از کانال‌های متفاوت اما دارای ویژگی‌های یکسان بکار می‌رود. دسته‌بندی به شرکت ارائه دهنده خدمات بیمه کمک می‌کند تا برای هر دسته از مشتریان، استراتژی‌های بازاریابی مختص آن دسته را اجرا کنند.
 • مدیریت محصول: به کمک دانشی که از مشتری از طریق خروجی‌های تحلیل‌های BI بدست آمده می‌توان فرصت‌های فروش چندجانبه محصول را شناسایی کرد.
 • تحلیل کمپین‌های بازاریابی: شرکت‌های بیمه، به صورت دوره‌ای اقدام به برگزاری کمپین‌هایی برای سرعت بخشیدن به فروش می‌کنند. یک سیستم هوش تجاری مناسب می‌تواند به تحلیل اثرات کمپینی خاص کمک کند.

مدیریت سودآوری

سودآوری کسب و کار بیمه به تحقق فرضیات مربوط به هزینه، درآمد و مرگ و میر دارد. یک نظارت نزدیک و مداوم هریک از این فاکتورها بسیار حیاتی است.

 • تحلیل حق بیمه: حق بیمه هرکدام از کسب و کارهای جدید و یا تمدید قرارداد بیمه با کسب و کارهای قبلی، منبع اصلی درآمد شرکت‌های بیمه است. تحلیل حق بیمه کمک می‌کند تا عملکرد حق بیمه‌ها را بر حسب یک محصول و یا خط محصول، منطقه جغرافیایی و یا کانال توزیع رصد کنید.
 • تحلیل مالی: تحلیل دوره‌ای نسبت‌های اساسی مانند نسبت سود انباشته و نسبت هزینه به بررسی سودآوری کسب و کار و اجتناب از هزینه و پذیره‌نویسی بیش از حد کمک می‌کند.
 • تحلیل سودآروی محصول: هوش تجاری کمک می‌کند تا سودآوری محصولات عرضه شده توسط شرکت‌های بیمه به تفکیک مناطق جغرافیایی، نمایندگی و دسته‌های مشتری رصد شود و این رصدها شامل ادعاها و تعداد بیمه‌شدگان نیز می‌شود.

مدیریت ریسک

ریسک در صنعت بیمه بیشتر از هر صنعت دیگر، عضو جدایی ناپذیر کسب و کار است. موفقیت استراتژیک تنها زمانی ممکن است که سازمان‌ها بدانند چه ریسک‌هایی را تحمل می‌کنند و بتوانند بدرستی قیمت تحمل این ریسک‌ها را در قیمت محصولاتشان بگنجانند.

 • بیمه اتکایی: یک شرک بیمه اتکایی، در ازای دریافت بخشی از حق بیمه، بخشی از ریسک شرکت‌های بیمه را تحمل می‌کند. در صورت لزوم پرداخت خسارت به بیمه‌شدگان، شرکت بیمه اتکایی مبلغ ادعا را پرداخت خواهد کرد و این امر، شرکت بیمه را از ریسک تعداد پایین پرداخت‌های با مبالغ بزرگ محافظت می‌کند.
 • پذیره‌نویسی: در یک شرکت بیمه، پذیره‌نویس تعیین می‌کند که آیا ریسکی که با بیمه کردن یک مشتری بر شرکت تحمیل می‌شود قابل قبول است یا خیر و حق بیمه مناسب برای پذیرش این ریسک چقدر باشد.